+90 212 466 33 03 / 02 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Yenidoğan Detaylı Ultrasonu – USG

Yenidoğan detaylı ultrasonu (1. ay)

Yenidoğan dönemi, bebeğin ilk iki aylık dönemine verilen isimdir. Bu dönemin tam ortasına gelen birinci ayda, yenidoğan detaylı ultrasonografi incelemesi yapılmaya başlanmıştır. Bu detaylı inceleme, konusunda deneyimli radyoloji uzmanı Dr. Ayşe Ahsen BAKAN tarafından , Toshiba Aplio 400 marka cihazla özel pediatri probu (bebeklere özel, yüksek çözünürlüklü küçük transduser) kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Yapılan incelemeler;
  • Tüm Batın UltrasonografisiKaraciğer, böbrekler, pankreas, dalak, safra kesesi, sindirim sistemi ve mesanenin ultrasonografik olarak görüntülenmesi.

  • Transfontanel Kranial Ultrason: Bebeğin ön fontanelinden (bıngıldak) özel pediatri probu ile bebeğin beyin oluşumu, beyin yapılarının görünümü ve gerekirse ölçümlerinin elde edilmesi.

  • Kalça Ultrasonu: Gelişimsel kalça displazisi (Kalça çıkığı) için tarama amaçlı yapılan inceleme ile her iki kalçada kalça çıkığı olup olmadığı araştırılmaktadır.

  • Tiroid Ultrasonu: Tiroid bezinin boyutu ve sonografik görünümü değerlendirilmektedir. Ender de olsa doğumsal tiroid bezi yokluğu, az çalışması gibi rahatsızlıklar araştırılır.

  • Sakral-Spinal Ultrason: Yenidoğan bebeğin omurgası, beli, omuriliği ve kuyruk sokumu ultrasonografi ile incelenir ve olası anormallikler aranır.

  • Erkek bebeklerde skrotal ultrason: Yumurtalıkların yeri değerlendirilerek inmemiş testis olup olmadığına bakılır.