+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Pelvik Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Pelvik renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi özellikle kadın hastalıklarında istenilen bir incelemedir. Uterus (rahim) ve overler (yumurtalıklar) bu tetkik ile detaylı şekilde değerlendirilir. Mesanenin boş olmaması hatta bir miktar sıkışık olmak incelemenin iyi yapılması için çok fayda sağlamaktadır. Radyoloji uzmanı tetkiki yaparken mesaneniz yeteri kadar dolu değilse mesanenin dolması için bir süre beklemek isteyebilir.

Bu tetkikin yapılabileceği durumları özetlersek

Kontrol amacıyla: Her hangi bir şikayeti olmayan kadınlarda kontrol amaçlı yapılabilmektedir. Bu sayede bazen küçük ama tehlikeli olabilecek problemler önceden yakalanabilmektedir.

Yumurtalık kistlerinin değerlendirilmesi: Bu tetkikin en çok istenme sebebi yumurtalık kistlerinin değerlendirilmesidir. Yumurtalıklarda kist çok sık karşımıza çıkan bir durumdur ve büyük çoğunlukla endişe edecek bir durum söz konusu değildir. Ama renkli Doppler ultrasonografi ile kistlerin yakından değerlendirilmesi çok faydalı bilgiler sağlayabilmektedir.

Myom: Rahim myomları için de pelvik renkli Doppler ultrasonografi incelemesi yapılabilmektedir.

Çocuk sahibi olamama durumu: İnfertilite sorunu olanlarda yumurtalıkların ve tüplerin değerlendirilmesi amacıyla hemen her zaman ilk yapılan incelemedir.

Kasık ağrısı: Karın alt kesimlerinde ağrı şikayeti olan hastalarda da istenebilir.

Bu inceleme ile rahim ve yumurtalıklar oldukça detaylı şekilde değerlendirilmektedir. Durumu müsait olan kişilerde Radyoloji uzmanı gerek görürse incelemeye transvajinal incelemeyi de ekleyebilmektedir.

İyi yapılmış bir pelvik renkli Doppler ultrasonografi incelemesi en az yarım saat sürmelidir. 

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.