+90 212 466 33 03 / 02 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Transvajinal Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Transvajinal ultrasonografi, vajinal yoldan yapılan ultrason incelemesine verilen isimdir.

Amaç rahim ve yumurtalıkların mümkün olduğunca yakından değerlendirilmesi, şüphelenilen hastalıklarla ilgili detaylı bilgiler edinilmesidir. Transvajinal Renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi transvajinal ultrasonografi incelemesinin bir parçasıdır. Özellikle yumurtalık kistlerinin detaylı şekilde incelenmesi amacıyla yapılır. Ayrıca dış gebelik kuşkusu bulunan durumlarda da yapılmaktadır. Rahimde myom varlığında da istenebilen bir tetkiktir.

Vajinal yoldan muayeneye engeli olmayan her kadına yapılabilir. Kadın doğum uzmanları muayenelerinin bir parçası olarak transvajinal ultrasonografi yapabilmektedirler. Ancak yaptıkları tetkikle ilgili rapor yazma yetkileri bulunmamaktadır. Ultrasonografi incelemelerinde rapor yazmaya yetkili tek branş Radyolojidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı meslektaşlarımız kendi yaptıkları transvajinal ultrasonografi incelemesinde bir sorun gördüklerinde, tetkikin Radyoloji uzmanınca renkli Doppler ile birlikte yapılmasını isteyebilirler. Böylece bulgular Radyoloji uzmanınca rapor edilir. Doğru olan tüm ultrasonografi tetkiklerinin Radyoloji uzmanlarınca yapılmasıdır. Diğer branş hekimlerinin ultrasonografiyi muayenenin bir parçası olarak kullanmaları, ultrasonografik tetkik yaptıkları anlamına gelmemektedir.

Tetkiki yaptırırken özel bir hazırlığa gerek yoktur.

İyi yapılan transvajinal ultrasonografi incelemesi en az 10 dakika sürmelidir. Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.