+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Tiroid Ultrasonografisi – Ultrasonu – USG

Tiroid ve Boyun Doppler Ultrasonografi Elastosonografi

Tiroid bezinin ultrasonografisi ve renkli Doppler incelemesi aslında bir bütündür. İkisi birbirinden ayrılmamalıdır. Tiroid ultrasonografisi ile tiroid bezinin boyutları, iç yapısı, nodül olup olmadığı gibi yapısal detaylar ortaya konulmaktadır. Tiroid Doppler ile ise tiroid bezinin ne kadar çok kanlandığı, nodül var ise nodüllerin ne kadar çok kanlandığı gibi detaylar araştırılmaktadır. Ayrıca tiroide komşu lenf bezleri, şah damarları, tükürük bezleri de incelenmektedir.
Tiroid bezi konumu itibarıyla ultrasonografiyle incelemeye çok uygundur. Bu nedenle tiroid ile ilgili hastalıkların çoğunda ultrasonografi vazgeçilmez bir inceleme yöntemidir. Tiroid ultrasonografisi, bu konuda deneyimli Radyoloji uzmanlarınca yapılmalıdır. Yeterince deneyimi olmayan Radyoloji uzmanları veya ultrasonografi eğitimi almamış diğer branş hekimlerinin yapacağı incelemeler hatalı olabilmekte ve gereksiz ileri tetkiklere yol açabilmektedir. Tetkikinizi yapan Radyoloji uzmanı size rapor verebilmeli, bulgularını detaylı bir şekilde size anlatmalı, özellikle nodül varlığında nodülleri tek tek incelemeli ve bulgularını rapor etmelidir. Rapor sonunda nodüllere biyopsi yapılıp yapılmaması gerektiğini net olarak yazmalıdır. Gereksiz yapılan biyopsiler gereksiz ameliyatlara yol açabilir.

İyi yapılmış bir tiroid ultrasonografisi en az 15 dakika sürmelidir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurmalısınız.