+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Boyun Ultrasonografisi-Ultrasonu-USG

Boyun ultrasonu oldukça detaylı bir incelemedir. Çenenin her iki tarafında ve alt kesimlerinde yer alan tükürük bezleri, tiroid bezi, boyunda yer alan lenf bezleri detaylı şekilde incelenir. Ayrıca boyunda yer alan ana damarlar plaklar açısından değerlendirilir.

Çocuklarda da boyun ultrasonu çok sık istenilen bir tetkiktir. Çocuklar erişkinlere göre çok daha sık üst solunum yolu enfeksiyonu olduklarından boyun bölgesinde lenf bezleri sıklıkla şişmekte, bu da ailelerde ve doktorlarda endişeye yol açmaktadır. Boyun ultrasonografisiyle bu tip şişlikler detaylı şekilde incelenerek endişeler ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Lenf bezlerinde kötü huylu hastalık şüphesi uyandıran bulgular varlığında o lenf bezinden biyopsi yapılabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Boyunda muayenede ele gelen kitleler ultrasonografiyle incelenir ve tanı amaçlı bilgiler edinilir.

İnceleme sırt üstü yatar pozisyonda boynunuzun arka tarafına yastık gibi bir destek yerleştirilerek yapılır. Böylece başınız bir miktar geriye düşmüş olur. Bu sayede boyun ortaya çıkar ve inceleme daha verimli şekilde yapılabilir.

İyi yapılan boyun ultrasonu en az 15-30 dakika sürmelidir. Tetkik yaptırırken bunu göz önünde bulundurmanız çok önemlidir.