+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

AV, Arteriyovenöz Fistül Renkli Doppler Ultrasonografi

AV, Arteriyovenöz Fistül Renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi özel bir tetkiktir. Böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda cerrahi olarak arteriyovenöz fistül oluşturulmaktadır. Bu sayede hemodiyaliz işlemi sırasında kolayca damarlara ulaşım sağlanmaktadır.

Diyaliz şantı denilen bu yapay arteriyovenöz fistüllerin genelde belirli bir ömrü bulunur. Yani sağlıklı olarak çalışan fistüller zaman içerisinde daralabilir hatta tıkanabilir. Bazen de fistüllerin çok genişlemesi sonucu kalbe aşırı yüklenme ve kalp yetersizliği tehlikesi baş gösterebilir.

AV, arteriyovenöz fistül renkli Doppler incelemesi ile hemodiyaliz için cerrahi olarak yapılmış fistüller incelenmektedir.

Bu tetkiki yapacak Radyoloji uzmanının AV fistüllere aşina olması şarttır. Hangi damarlar arasında fistül oluşturulabileceğini bilmeli ve değerlendirmeyi buna göre yapmalıdır. Fistülü oluşturan damarlar detaylı şekilde incelenir. Darlık varsa oranı hesaplanır. Fistül içinden geçen kan akımı hacmi analiz edilir ve raporlanır.

Hemodiyaliz hastalarının fistülleri çok kıymetlidir. Bu nedenle tetkik çok özenle, ne yaptığını bilerek yapılmalıdır.

İyi yapılan, ‘AV, Arteriyovenöz Fistül Renkli Doppler Ultrasonografi’ incelemesi en az yarım saat sürmelidir. Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.