+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Penil Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Erektil Disfonksiyon (ereksiyon olamama, ereksiyon kusuru, penis sertleşmesi sorunları, impotans) günümüzde çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın birçok nedeni olabilir ve ilgilenen branş Ürolojidir.

Penil renkli Doppler ultrasonografi incelemesi Üroloji uzmanları gerekli gördüğünde yapılan bir işlemdir. Bu tetkik esnasında  penise papaverin adlı bir ilaç  enjekte edilerek ereksiyon sağlanmaya çalışılır. Penis sertleşmesinde sorun yaratabilecek birçok neden bulunmaktadır. Penis damarlarında tıkanıklık ya da benzeri durumlar olması da bunlardan biridir. Penil renkli Doppler ultrasonografi incelemesiyle, ereksiyon sorunu bulunan hastalarda, penis damarlarında sorunu açıklayabilecek bir durum olup olmadığı araştırılır.

Penil renkli Doppler Ultrasonografi tetkikinin istenmesinde başka nedenlerde olabilmektedir. Peniste ereksiyon halinde iken eğrilmelere yol açabilen Peyroni hastalığı bunlardan biridir. Ayrıca penise travma, darbe söz konusu olduğunda penis dokusunda zedelenme, yırtılma olup olmadığı da yine bu inceleme ile değerlendirilir.

Ereksiyon kusuru nedeniyle istenilen tetkikler dışında genelde penise ilaç enjeksiyonuna gerek kalmamaktadır.

İyi yapılmış penil renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi ortalama yarım saat sürmektedir.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.