+90 212 466 33 03 / 02 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Gebelik Ultrasonografisi

Gebelikte ultrasonografik değerlendirme gelişmiş ülkelerde standart bir uygulama olmuştur. Amaç olası anormalliklerin erken yakalanabilmesidir. Bu amaçla;

11-14 hafta da Detaylı ultrason ve ikili test (detaylar için tıklayınız)

20-24 haftalar arasında fetal anomali taraması (detaylı ultrason, ikinci düzey ultrason, renkli ultrason, 4 boyutlu ultrason)

tetkikleri yapılmalıdır. Doğru yapılmış bir ikili test 16-18. haftalarda yapılan üçlü/dörtlü testin gereğini ortadan kaldırmaktadır. Bu tetkikleri yaptırmak sağlıklı bir çocuk sahibi olmak için şart değildir. Tekrar belirtmek gereklidir ki bu tetkikler risk değerlendirilmesi amaçlı tetkikler olup kesin tanı için yapılmazlar.

Tarama testleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Modern tıpta %100 sağlıklı bir çocuk sahibi olunacağını garanti eden bir yöntem henüz geliştirilmemiştir.

Down sendromu gibi kromozomal anomalilerin erken yakalanması aileye gebeliğin sonlandırılması ihtimalinin sunulması demektir.

Ultrasonografi cihazının kullanımı tüm hekimlere açıktır. Dileyen herkes ultrasonografi cihazını alıp kullanabilir. Ancak ultrasonografi eğitimi sadece Radyoloji uzmanlığında verilmektedir. Ultrasonografi cihazları yüksek teknoloji ürünü makinelerdir. Bu makineleri tam ve verimli olarak kullanabilmek eğitim, bilgi ve deneyim gerektirmektedir.

Radyoloji uzmanları özellikle gebelik ultrasonografisinde birçok kadın doğum uzmanı tarafından ikinci bir göz olarak kullanılmaktadır. 11-14 hafta detaylı ultrasonu ve 18-23 hafta genetik sonogram tetkikleri için kadın doğum uzmanları, radyoloji uzmanlarının bilgi ve deneyimine başvurarak kendi bulgularını doğrulamak istemektedirler. Radyoloji uzmanları objektif değerlendirme yaparak gebeyi takip eden uzman doktora kendi görüşlerini rapor etmektedirler.

Ultrasonografi teknolojisinde yaşanılan gelişmeler birçok üst düzey cihazın üretilmesine olanak sağlamıştır. Yüksek teknoloji ile birleşen ultrasonografik görüntüleme teknolojisi her geçen gün daha detaylı görüntüler elde edebilmemize olanak sağlamaktadır.

Ben bu tetkikleri yaparken önceliği detaylı görüntülemeye vermekteyim. Şartlar uygun olursa bebeğin yüzünü aileye fotoğraf kalitesinde göstermekteyim. Ama önceliğim her zaman bana güvenerek hastasını emanet eden meslektaşlarıma bebeğin sağlığı hakkında objektif bir görüş sunmaktır.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.