+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Tüm Batın – Abdomen Ultrasonografisi-Ultrasonu-USG

Batın/abdomen terimleri karın içi bölgeyi/organları ifade etmektedir. Bu tetkikte incelenecek organlar karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrekler, mesane, üreme organları ve kısıtlı olarak sindirim sistemidir. Sindirim sistemi organları içerdikleri hava/gaz nedeniyle genel olarak ultrasonografi ile değerlendirmeye çok uygun organlar değildir ancak yine de bazı hastalıklar hakkında bilgiler elde edilebilir. Örneğin apandisit şüpheli olgularda ultrasonografi ile akut apandisit tanısı yüksek oranda konulabilmektedir.

Karaciğerde kanser, siroz gibi çeşitli hastalıklar ile ilgili ipuçları aranır. Ayrıca toplumumuzda oldukça sık görülen karaciğer yağlanmasının varsa şiddetine bakılır. Başka birçok organ hastalığıyla ilgili olabilecek karaciğer bulguları araştırılır. Karaciğerde kist/kitle var mı, varsa kötü huylu olma ihtimali nedir? Bu gibi sorulara cevap verilir. Karaciğer kistleri varsa tipi belirlenir.

Safra kesesi ultrasonografi ile çok iyi görüntülenir. Safra kesesi taşları, safra çamuru, safra kesesi iltihabı gibi hastalıklar hakkında bilgi edinilir. Ayrıca ender de olsa safra kesesi tümörleri görülebilir.

Pankreas, ultrasonografide tümüyle gözükmez çünkü bir kısmı midenin arkasında yer almaktadır. Pankreas baş ve gövde kesimi değerlendirilir. Pankreas iltihabına işaret eden bulgular, pankreas kitlesi araştırılır, pankreas hastalıkları hakkında bilgiler edinilir.

Dalağın büyüklüğüne bakılır, eğer büyük ise ne kadar büyük olduğu ve dalak büyümesine yol açabilecek birçok hastalıkla ilgili bulgular araştırılır.

Böbrekler detaylı bir şekilde incelenir. Taş olup olmadığı, kum şüphesi olup olmadığı, varsa böbrek kistlerinin boyutları, varsa böbrek kitlelerinin özellikleri belirlenir. Böbrek üstü bezleri incelenir. Varsa kitleleri araştırılır.

Üreme organları mesane dolu iken çok daha iyi değerlendirilir. Erkeklerde prostat bezinin boyutları ve içinde kitle olup olmadığı incelenir. Kadınlarda rahim ve yumurtalıklar detaylı şekilde incelenir. Varsa yumurtalık kistleri/kitleleri araştırılır.

Tetkik sırasında mümkünse 8 saatlik açlık ve mesanenin dolu olması tercih edilir. İncelemenin aç iken yapılmasının nedeni hem sindirim sisteminde daha az gaz olması hem de safra kesesinin açlık halinde tümüyle safrayla dolu olması ve iyi görülebilmesidir. Ancak tetkikin mutlak surette aç iken yapılması gibi bir şart yoktur. Radyoloji uzmanı gerektiğinde tok karnına bu işlemi yapabilir ve gerek görürse aç iken tekrar etmek isteyebilir. Önemli olan safra kesesinin görülebilmesi ve sindirim sisteminde incelemeyi yapmaya engel çok gaz bulunmamasıdır.

Mesane tamamen boş olmamalıdır. Sıkışmaya yani zorlanmaya genelde gerek yoktur. Mesanede bir miktar idrar bulunması yeterlidir. Bu nedenle tetkik öncesinde idrara çıkılmaması genelde inceleme için yeterlidir. Bazı durumlarda Radyoloji uzmanı mesaneyi daha çok doldurmak için bekleyebilir. Bazı durumlarda mesane boşaltıldıktan sonra kalan idrar miktarı, mesane tam olarak doluyken kapasitesi ölçülebilir.

İyi yapılmış bir tüm batın/abdomen ultrasonografi incelemesi 15-30 dakikadan az sürmemelidir.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.