+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Transrektal Renkli Doppler Ultrasonografi (TRUS)

Transrektal renkli Doppler ultrasonografi makattan yapılan ultrason incelemesine verilen isimdir. Transrektal Ultrasonografiden farkı gerektiğinde renkli Doppler ile inceleme yapılabilmesidir. Günümüzde tüm ultrasonografi cihazlarında renkli Doppler özelliği de bulunmaktadır ve her tetkikte gerektiği zaman renkli Doppler de yapılmaktadır.

En sık erkeklerde prostat bezi ile ilgili olan hastalıklarda yapılır.

Makattan yapılan incelemede prostat bezi çok daha yakından görülebilmektedir. Böylece şüphe edilen hastalıklarla ilgili detaylı bilgiler edinilmekte ve buna göre de tedavi planlanmaktadır.

Çocuk sahibi olma sorunu yaşayan erkeklerde, prostat sorunlarında, spermden kan gelmesi durumunda bu tetkik istenebilir.

Ender olarak vajinal yoldan incelenmesi mümkün olmayan kadınlarda makattan inceleme yaparak rahim ve yumurtalıkların daha yakından görülmesi mümkün olmaktadır.

Tetkiki yaptırırken özel bir hazırlığa gerek yoktur. Rektum denilen kalın bağırsağın son kısmı normalde dışkı içermez. Bu nedenle dışkılama ihtiyacı olmadığı sürece tetkik sorunsuzca yapılabilir.

İyi yapılan transrektal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi en az 15 dakika sürmelidir. Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.