+90 212 466 33 03 / 02 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Renal Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Böbrekler konumları itibarı ile ultrasonografi ile incelemeye son derece müsait organlardır. Böbrek hastalıklarının birçoğunun tanı ve tedavisinde ultrasonografi rehberliği söz konusudur. Bu nedenle bu tetkike sıkça başvurulmaktadır.

Renal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi özellikle yüksek tansiyon hastalarında başvurulan bir yöntemdir. Enderde olsa görülebilen böbrek atar damarlarında ki darlıklar yüksek tansiyona neden olabilmektedirler. Özellikle yeni hipertansiyon tanısı alan ve genç olan hastalarda  renal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi yapılmalı ve bu ender olan ancak tedavisi mümkün olan atar damar darlığı olup olmadığı anlaşılmalıdır. Ayrıca renal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi böbrek nakli olmuş kişilerde transplant böbreğin durumunu değerlendirmek amacıyla da çok sık istenmektedir.

Tüm, batın ultrasonografi incelemelerinde olduğu gibi bu tetkikte de aç karnına olmak bağırsaklardaki gaz miktarını azaltacağı için incelemenin daha sağlıklı yapılmasını sağlamaktadır.

İyi yapılmış bir renal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi ortalama yarım saat sürmektedir. 

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.