+90 212 466 33 03 / 02 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Portal Ven Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Portal Sistem aslında karaciğerin kan dolaşımını ifade etmektedir. Mide barsak sisteminden toplanan kan Vena porta aracılığıyla karaciğere gelmekte, orada sindirim sisteminden kana karışan moleküller metabolize edilerek kullanıma sunulmaktadır.

Siroz gibi karaciğeri ilgilendiren birçok hastalıkta kan akımında bir takım değişiklikler olmaktadır. Vena porta da pıhtı oluşumu hayatı tehdit edebilmektedir.

Bu tetkik ile  bu dolaşım sisteminde var olabilecek patolojiler aranmaktadır. Portal hipertansiyon denilen bir hastalıkta karaciğerde meydana gelen değişikliklerden dolayı karaciğer iç basıncı artmakta ve sindirim siteminden gelen kan karaciğere zorlukla ulaşabilmekte hatta bazen ulaşamamaktadır. Bu rahatsızlığın etkilerine bağlı olarak portal kan dolaşımında bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Dalak büyümekte, dalaktan gelen kan Vena Portaya katılamamaktadır. Karaciğere uğrayarak dolaşıma katılması gereken kan başka yan yollarla genel dolaşıma katılmaya başlamaktadır. Portal venöz sistem renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi ile portal hipertansiyon, vena portada pıhtı oluşumu ve benzeri durumlar araştırılmaktadır.

İyi yapılmış bir portal venöz sistem renkli Doppler ultrasonografi incelemesi yarım saatten az sürmemelidir.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.