+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Tiroid Bezi Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Tiroid bezi konumu itibariyle ultrasonografi ve renkli Doppler incelemeleri için çok uygun bir organdır.

Tiroid bezi renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi, tiroid bezinin detaylı şekilde görüntülenmesi için yapılan tetkiktir.

Doktorunuz bu tetkiki birçok nedenle istemiş olabilir. Bunlara sıralamak gerekirse;

Guatr kuşkusu: Guatr tiroid bezinin büyümesi demektir. El ile muayenede doktorunuz tiroid bezinizin normalden büyük olduğunu düşünmüş olabilir ya da tiroid bezinizin büyümüş olabileceğini düşündüren öksürük, yutma güçlüğü, nefes alıp verme güçlüğü gibi şikayetleriniz söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz tiroid bezinin detaylı bir şekilde incelenmesi için tiroid bezi renkli Doppler ultrasonografi tetkiki istemiş olabilir.

Nodül kuşkusu: Tiroid bezinde nodül oluşması çok sık rastlanan bir durumdur ve nodüllerin büyük çoğunluğu iyi huyludur. Tiroid bezi renkli Doppler Ultrasonografiyle, nodül varsa nodülün boyutları, iç yapısı, sınırları ve birçok özelliği değerlendirilerek kanser şüpheli bulgu olup olmadığı araştırılır. Renkli Doppler ile nodülün kan damarları ile olan ilişkileri, damar içerip içermediği gibi özellikleri araştırılır. Nodülün çok fazla damara sahip olması kötü huylu olabileceğine bir işaret olabilir.

Tiroidit kuşkusu: Tiroid bezinin çalışmasını etkileyen bir hastalık grubudur. Tiroiditlerde tiroid bezinin genel olarak ne kadar çok damar içerdiği, bu damarlarda akan kanın hızı gibi özelliklerle hangi tip tiroidit olabileceği hakkında fikir sahibi olunur.

Tiroid ameliyatı sonrası kontrol amaçlı: Tiroid bezi renkli Doppler inceleme ile tiroid ameliyatı sonrası kalan tiroid dokusunun miktarı, kalan doku içerisinde nodül olup olmadığı, komşu lenf bezlerinde sorun olup olmadığı araştırılır. Tiroid kanseri nedeniyle ameliyat olan hastalarda bu incelemeler oldukça önem arz etmektedir.

Tiroid bezi hastalıkları hakkında detaylı bilgi için link: www.tiroidistanbul.com

İyi yapılmış bir tiroid renkli Doppler ultrasonografi incelemesi en az 15 dakika sürmelidir. Nodül ya da nodüller varlığında, nodüller tek tek incelenmeli ve özellikleri belirtilmelidir. Nodüllere biyopsi yapılıp yapılmayacağı konusunda Radyoloji uzmanı mutlaka öneride bulunmalıdır. 

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.