+90 212 466 33 03 / 02 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Obstetrik Doppler

Gebeliğin son aylarında, fetal (anne karnındaki bebek) iyilik halini değerlendirmek için yapılan tetkiktir.

Fetus beyninde yer alan ana damarlar, göbek kordonunda yer alan atar damarlar ve anne rahmini besleyen atar damarlar incelenir.

Sağlıklı bir şekilde ilerleyen gebelikte fetusta distress (sıkıntı) olmaz. Bu değerlendirmeler sonucunda fetus almakta olduğu kan ve oksijen miktarı hakkında bilgi sahibi olunur ve buna dayanarak doktorunuz tarafından müdahale kararı verilebilir.

Bu tetkik esnasında bebeğin oksijen sıkıntısı çektiğine dair işaretler var ise doğumu gerçekleştirecek doktorunuz tarafından bir müdahale yapılması söz konusu olabilir.

Bu tetkikte önemli olan doğru damarlardan gerekli ölçümlerin yapılması ve alınan kan akım örneklerinin doğru şekilde yorumlanmasıdır. Fetusun bu iyilik halinin değerlendirilmesinin NST gibi başka yollarıda bulunmaktadır. Tüm bu tetkikler birbirini tamamlayıcı tetkiklerdir.

Obstetrik Doppler incelemesi her gebeye yapılması gereken bir tetkik değildir. Size yapılıp yapılmayacağına sizi takip eden doktorunuz karar verecektir.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.