+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Tru-cut (Core) Biyopsi

Kalın ve kesici iğneler kullanılarak yapılır. Tru-cut (core) biyopsi iğnesi ile memedeki lezyonun değişik yerlerinden ince doku parçaları alınır. Doku örnekleri yaklaşık 2 cm uzunluğunda ve 1 mm kalınlığındadır. Bu doku örnekleriyle varsa kanserli dokunun tipi, derecesi(grade) ve tedavi kararını etkileyecek bazı detaylı bilgiler öğrenilebilmektedir. Bu bilgilerin doğruluk derecesi genellikle cerrahi biyopsidekinden farklı değildir.

Tru-cut(core) biyopsi ile tanı konması, cerrahi işlem sayısının azaltılmasını sağlar. Ancak lezyona ne tür biyopsi uygulanacağı Radyoloji uzmanının ve meme cerrahının önerileri ile hastanın kendisinin vereceği bir karardır. Hasta lezyonun tümüyle çıkartılmasını isteme hakkına sahiptir. Tru-cut(core) biyopside şüpheli lezyon tümüyle çıkarılmaz; sadece onu iyi temsil ettiği düşünülen örnekler alınır. Bu nedenle, eğer lezyonun radyolojik özellikleri çok şüpheli olduğu halde Tru-cut(core) biyopsi sonucu benign (iyi huylu) gelirse tanının kesinleştirilmesi için cerrahi biyopsi yapılması gereği ortaya çıkabilir.

Tru-cut(core) biyopside de ultrasonografi rehberliğinde yapılan işlem, el yordamıyla yapılan işleme tercih edilir çünkü lezyonun farklı bölgeleri farklı özellikler taşıyabilir ve lezyonun sonografik olarak farklı bölgelerinden alınan doku örnekleri hastalığı çok daha iyi temsil eder.

Yalnız ele gelmeyen lezyonlarda değil, elle rahatlıkla hissedilen lezyonlarda da Tru-cut(core) biyopsi işleminin ultrasonografi kılavuzluğunda yapılması tercih edilmelidir.

Bakırköy Görüntüleme Merkezi’nde biyopsi işlemleri konuda son derece deneyimli olan Radyoloji Uzmanı Dr. Ersen Alp ÖZBALCI tarafından yapılmaktadır. Tru-cut biyopsi işlemlerinde tek kullanımlık iğneler kullanılmaktadır. Biyopsi yaptırırken iğne paketinin yanınızda açıldığından emin olunuz.

Tüm biyopsi işlemleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek işlemlerdir. Bu nedenle zaman ayrılarak özenle yapılmalıdır. Özellikle küçük lezyonlarda örneklemenin lezyonun içinden yapıldığı mutlaka görülmelidir.