+90 212 466 33 03 / 02 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

 

Hipertiroidi Tanısı

Hastanın tıbbi geçmişi ve muayene bulguları Muayene esnasında doktorunuz parmaklarınızda ince titremeler olup olmadığına bakacaktır. Ayrıca reflekslerde normalden fazla aktif olma, göz ve cilt muayenesi yapılacaktır El ile tiroid bezide muayene edilecektir. Şikayetleriniz detaylı şekilde size sorulacak, önceden geçirdiğiniz hastalıklar hakkında bilgiler alınacaktır.

Kan testleri Kan tahlilleriyle TSH ve tiroid hormon seviyeleri ölülerek hipertiroidi tanısı doğrulanmalıdır. Tiroid hormonlarının seviyesinde yükselme ve TSH seviyesinde düşme olması hipertiroidide beklenen bir durumdur TSH seviyesi önemlidir çünkü bu hormon tiroid bezini hormon üretmesi için uyarmaktadır. Bu testler özellikle hipertiroidi bulguları çok silik olabilen yaşlılarda çok önemlidir.

Eğer kan testleri hipertiroidi olduğunu düşündürüyorsa doktorunuz aşağıdaki diğer testleri de yaptırmak isteyecektir. Böylece tiroid bezinin neden çok çalıştığı bulunmaya çalışılır.

Tiroid ultrasonografisi Tiroid ultrasonografisi ve renkli Doppler incelemesi ile tiroid bezinin boyutları, genel görünümü  nodül olup olmadığı, tiroidit olup olmadığı hakkında çok değerli bilgiler elde edilir ve konuyla ilgili Radyoloji uzmanlarınca yeterli vakit ayrılarak detaylı bir şekilde yapılmalıdır.

Tiroid sintigrafisi Bu testle çok az miktarda radyoaktif iyot alırsınız. Zaman içinde radyoaktif iyot tiroid bezinde birikmeye başlar çünkü tiroid bezi hormon üretmek için iyot kullanır. İlacı aldıktan 2, 6 ve 24 saat sonra kontrolleriniz yapılır. Bazen de bu kontroller 3 er saat aralıklarla yapılabilmektedir. Bu kontrollerde tiroid bezinin ne kadar iyot topladığı hesaplanmaya çalışılır.

İyot tutulumu normalden fazla ise tiroid bezinin çok fazla hormon ürettiği söylenir. Bunun en sık nedeni Graves hastalığıdır Toksik adenomlar da buna neden olabilmektedir. Hipertiroidi var ve iyot tutulumu düşük ise hipertiroidi nedeni tiroiditlerden biridir

Sintigrafi yaptırırken yakın zamanda ilaçlı bir röntgen ya da BT yaptırdıysanız doktorunuza söylemelisiniz. Çünkü eğer böyle bir inceleme yapıldıysa sintigrafi sonuçları bundan etkilenebilir.

Hipertiroidiye neden olan durumu anlamak tedaviniz için gerekli bir durumdur. Sintigrafi incelemesi rahatsızlık verici bir işlem değildir ancak çok az da olsa radyasyona maruziyet söz konusudur