+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

Hipertiroidi Komplikasyonları (Yol açabileceği sorunlar)

Hipertiroidizm bir takım komplikasyonlara neden olabilir

Kalp problemleri Hipertiroidizmin en ciddi komplikasyonlarından bazıları kalp ile ilgilidir. Kalp hızında artış, atrial fibrilasyon adı verilen ritm bozuklukları ve konjestif kalp yetmezliğidir. Konjestif kalp yetmezliğinde, kalp vücudun ihtiyacı olan kan dolaşımını sağlayamamaktadır Bu komplikasyonlar uygun tedavilerler ortadan kalkabilmektedir.

Kemik Erimesi Tedavi edilmeyen hipertiroidi kemik erimesine yol açar. Kemiklerin gücünü etkileyen faktörlerden biri içerdikleri kalsiyum ve diğer minerallerin miktarıdır Tiroid hormonunun fazla olması kalsiyumun kemiklerin tarafından kullanılmasını etkilemektedir

Göz Problemleri Graves oftalmopatisi bulunan hastalarda başka göz problemleri de ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında gözlerde şişkinlik, kızarıklık, ışığa hassasiyet, bulanık veya çift görme sayılabilir Tedavi edilemeyen ciddi göz problemleri görme kaybına kadar ilerleyebilir.

Ciltte kızarıklık ve şişkinlik Graves hastalığında ender olarak Graves dermopatisi denilen durum meydana gelebilmektedir Bu durumda ciltte kızarıklık ve şişme özellikle badır ve ayaklarda meydana gelir.

Tirotoksik kriz, tiroid fırtınası Hipertiroidi hastaları tirotoksik krizi riski altındadırlar. Bu durum, hipertiroidi semptomlarının aniden yoğunlaşması olarak tanımlanabilir Buna bağlı olarak ateş, kalp hızında artış ve hatta deliryum meydana gelebilir. Bu durumda acil servise başvurmak gereklidir.