+90 553 889 33 03 bakirkoyrenkliultrason@gmail.com
Zeytinlik Mh. Fişekhane Cd. Sporcu Sk. No:1 Kat 2 Bakırköy Çalışma Saatleri

İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB)

İnce iğne aspirasyon biyopsisi

Bazı küçük lezyonlarda sadece lezyonun yapısını anlamak için iğne ile şüpheli alanın içine girilip aspirasyon işlemi (İçeriği boşaltma) yapılabilmektedir. İçi sıvı doluysa basitçe göz ardı edebileceğimiz bir lezyon eğer kitle yani beze ya da nodüler bir lezyonsa biyopsi ile örnek almak gerekebilmektedir. Bu tip lezyonlarda öncelikle ince iğne ile aspirasyon yapılmaktadır. Lezyon kistik yapıda ise alınan materyal patolog tarafından değerlendirilmekte ve işlem sonlandırılmaktadır. Kist değil ise aspirasyona bir süre daha devam edilerek hücre alınıp mikroskop altında incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilmektedir. Çoğu zaman ince iğne biyopsisi ile kötü huylu kitleler tanınabilmektedir. Şüpheli durumlarda Patolog tru-cut ya da eksizyonel biyopsi isteyebilmektedir. İİAB sonucu iyi huylu geldi ise lezyonun radyolojik görünümü doğrultusunda işlem sonlandırılarak takip yapılabilir. Ya da tru-cut biyopsi ile doku örneği alınıp iyi huylu tanı desteklenebilir. Bu kararlar hastadan hastaya değişebilen kararlardır.

Ayrıca ele gelen ve hastada rahatsızlık (gerilme ağrısı ve kitle gibi) yaratan büyük kistlerin boşaltılmasında ultrasonografi rehberliğinde (görerek) yapılan aspirasyon (boşaltma) çok etkili bir yöntemdir. ‘Kist aspirasyonu’ denen bu işlem sırasında iğne ucunun kistin neresinde olduğu görülerek kistin tümüyle boşaltılması mümkün olmaktadır. Kist aspirasyonu ultrasonografi rehberliğinde yapılmaz ise kistin tümüyle boşaltılması mümkün olmayabilmektedir. Bu nedenle tüm dünyada standart uygulama bu işlemlerin ultrasonografi rehberliğinde yapılmasıdır.

İnce iğne aspirasyon biyopsisi nasıl yapılır? İnce iğne aspirasyon biyopsisi nereye yapılacaksa o bölgede cilt uyuşturulur. Ultrason rehberliğinde iğne görülerek hücre örneği alınır.

İnce iğne aspirasyon biyopsisi riskli midir? Küçük kanama riskleri olabilir. Ultrason eşliğinde yapılması çok önemlidir.

İnce iğne aspirasyon biyopsisi öncesi hazırlık gerekir mi? Kan sulandırıcı ilaçlar uygun şekilde doktor kontrolünde kesilmelidir.

İnce iğne aspirasyon biyopsisi kim tarafından yapılır? Ultrason rehberliğinde Radyoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Bakırköy Görüntüleme Merkezi’nde biyopsi işlemleri konuda son derece deneyimli olan Radyoloji Uzmanı Dr. Ersen Alp ÖZBALCI tarafından yapılmaktadır. İnce iğne biyopsileri sırasında patoloji uzmanı hazır bulunmaktadır.

Tüm biyopsi işlemleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek işlemlerdir. Bu nedenle zaman ayrılarak özenle yapılmalıdır. Özellikle küçük lezyonlarda örneklemenin lezyonun içinden yapıldığı mutlaka görülmelidir.